Have you been thinking of joining a snack subscription service? Before you do, be sure to read my completely honest Graze snack box review.
I’ve been receiving Graze snack boxes for several months now. Honestly, I still get so excited when I see the package in our mailbox because it combines two of my favorite things: food and mail.
I first signed up for Graze on a whim, without doing much research. That’s very unlike me; I usually comparison shop and read reviews before committing to something like this. Nevertheless, I jumped right in and I’ve ended up enjoying most every snack I’ve received.
Since I do appreciate research before making a purchasing decision, and because I have both positive and negative things to say about Graze, I decided to write an honest review of the service.
If you stick around to read this whole thing and decide Graze is something you want to try, I have a link at the bottom that’ll get you your first box for free.
My Completely Honest Graze Snack Box Review
The Facts
Graze, sort of like Rocksbox, is a subscription snack service. For $6.99, Graze will deliver a box of four single-serving snacks right to your mailbox; you can get eight snacks for $11.99. You can choose the delivery frequency that works for you: once a week, once every two weeks, or once every four weeks.
Graze has nearly 100 snack options, and they all offer some sort of health benefit: low calorie, high protein, low sodium, etc. Snacks include nuts and seeds, dried fruit, crackers, dips and dippers, and more.
The Good
I love that Graze gives me snacks that I would never try on my own. Heck, I’m not even sure I could purchase many of their ingredients locally. The snack options push me outside what I would normally consider my snacking comfort zone, but more often than not, I love what I get.
I also appreciate the pre-portioned aspect of Graze boxes. The snacks come in single-serve containers, so there’s no question how much you should be eating. Sure, I often want twice as much as what I’m given, but it’s nice to know how much I really need to have.
A few of the snacks I’ve tried and loved: roasted chili honey peanuts and almonds, kettlecorn kern pops, cinnamon pretzel, twist of black pepper popcorn, herby bread basket, zesty chili lime cashews.
The Bad
My two chief complaints about Graze are the price and the fact that you can’t choose your own snacks.
I get a delivery every four weeks; I’d get one more often, but $12 for eight snacks is so high ($1.50 a snack). I justify my subscription in two ways: 1. It really isn’t that much more money that what I’d pay if I ran to the vending machine in the teacher’s lounge and 2. the snacks are healthier than anything I’d buy at school, and I realize that healthy snack foods are often more expensive than junk.
Graze shows you a list of every snack they offer and gives you the opportunity to rate them. You can choose “trash” if you either don’t want the snack or received it and don’t want it again. Select “try” for any snacks you’d like to receive, and choose “like” or “love” when you enjoy something.
Even with that rating system, you’re still at the mercy of Graze to choose your snacks. They won’t send you anything you marked as “trash”, but unless you scroll through every page of offerings, you’re likely to end up with a dud. There’s also no way to categorically eliminate one ingredient or type of snack.
For example, I enjoy the snacks that are a mix of nuts and seeds and dried fruit, but I don’t like a snack that’s all seeds or all dried fruit. If I want to ensure I don’t get any of those, I have to look through every listing; I don’t have the option to say no to anything that’s just dried fruit. If you’re such an adventurous eater that you really don’t care what you get, this won’t be a big deal to you.
A few of the snacks I’ve tried and disliked: natural vanilla seeds, fruit and seed flapjack, garden of England, cherries and berries, triple berry smoothie, the cheese board
The Bottom Line
Graze might be for you if:
- you enjoy trying new snacks, even with ingredients you’ve never heard of
- you have a little wiggle room in your budget to splurge on a snack box
- the convenience of pre-portioned snacks is important to you
- you need a gift for someone who fits these characteristics
Graze might not be for you if:
- you enjoy snacking on the same food every day
- your budget is tight
- you’re allergic to gluten, peanuts, soy, or several other allergens
Want to Try Graze?
If you read through all that and you still want to give Graze a go, I do, of course, have a link for you. If you sign up through this link, you’ll receive your sampler box free and you’ll pay just a $1 for shipping (there’s no commitment; you can cancel anytime). If you do use this link, I earn a small commission, at no extra cost to you.
Interested in more honest reviews? Read my thoughts on LipSense and Rocksbox!
(this post contains affiliate links; to learn more, see my disclosure policy)
I’ve always wanted to know more about this box and you definitely gave me a lot of information! I might consider getting this box! Great post!
http://kennedyolson20.wordpress.com
Thank you, Kennedy! I’m glad I could help you make a decision.
These looks super yummy, but I think my cheap self would be turned away by the price. Glad you got to give it a try!
I’m with you. I never would have tried it if I didn’t get the first box free. Now I consider it my monthly splurge.
Just got my sampler box and was extremely disappointed. I stay away from processed foods as much as possible and that’s all these treats were… processed and mostly junk. The dried fruits had added sugar, the ‘honeycrisp’ bar was nothing but palm oil margarine and non gluten free oats, and the cashews were honey coated, so were not vegan, as we had requested. Very disappointed and immediately cancelled our account.
I’m so sorry it didn’t work out for you, Karen. I don’t eat vegan, and I don’t mind a small snack with processed ingredients, so those aren’t things I looked into. Thank you for leaving a comment so others with a similar diet can be warned.
What is the normal cost for shipping per box? I’d also assume the 4 vs 8 snack boxes have different shipping rates. Can you tell me what they are? Thanks!
Hi, Michelle! There’s no cost for shipping. Or the price is included in the box, I should say. Either way you want to look at it, the price you pay for either size box includes shipping.
I was considering trying this, but wanted some honest reviews first, so I appreciate your honest review! I’m using your link so you can get that extra savings!
Thanks, Jazzi! I’m glad you found the review helpful and I hope you enjoy your box!
I am such a picky eater but I am tired of eating junk food or vending machine snacks.
I do not eat raisins, seeds, pineapple, apricots, nectarines, etc the list goes on and on.
I dutifully went through the entire list of what Graze had and I picked my likes. I was pleasantly surprised. I like the portion size a lot and the calorie counts too. While I was a little skeptical on some of the blends raspberry & coconut muffin, mini blackcurrant stars and blueberry flavored cranberries or summer berry flapjack I devoured them all…not at one sitting but they were delicious. I am sold on Graze so far. Even my sample box was good. Give it a try.
Wow, Cris! I’m so glad you had such a great experience! Thank you for all your feedback; I’m sure someone else will find it helpful.
Absolutely sucks to have tried this product, really bad and they automatically put orders.
You cannot cancel until they charge you for the first box.
Dont try it, better products out there without hassle.
I’m sorry you had a bad experience, Pavan. I know of people canceling after the sample box. Have you contacted Graze customer service about this?
Dear Abby, are you by any chance an employee in any manor of “graze.com”. ? Let me warn people how the banks just love auto deduction billings. Once you fall for this false security blanket paying your bills on time for you every month when due i.e. electric credit cards min. Payments graze any other monthly due the bank will stack all payments running them through to cause overdrawn accounts any time dipping below zero dollars/cents available you suffer as i found out thousands later, $37 for each charge while neg. Bal and $7 per charge per day. So if you get funds every 2wks. Your looking at say 4x$37 and 4 x $7 per day till you pay fees and bring account positive. If ten days pass thats 4 x $70 plus the 4x $37. I kept feeding $100 bills into the ATM like a slot machine. You swears gonna hit but never does. The banks. Had to hire a Russian programming genius to get them a way to steal fees from people to cover lack of other funds lost to paypal etc. Point is, “auto billing” WILL COST YOU SEVERELY do you really want need it? Can you afford it? Now this Dear Abby is an honest review remark i doubt will be posted. I instantly tried to cancel graze when i saw auto billing.
Hi, David. I’m happy to post this comment, just as I’ve posted other negative reviews of this product. I’m not an employee of Graze, but I do, as disclosed within the post, receive a small commission when readers sign up through my links. As a former banker, I’m well aware of banking procedures, just as I’m aware of all the ways available to account holders to keep track of their finances. I understand the expense of Graze may be one some people can’t afford, which is why I listed the cost of the boxes as a downside of the service. As far as account overdraft fees go, the simplest way I know of to avoid them is to not spend more money than is available to you.
The link only says first box free AND $1.00 shipping? I thought 1st and 5th are free with this link and shipping is free?
Sorry about that, Michele. They’ve changed the offer since I wrote about it. I’m updating the post now.
I just started ordering Graze in November 2016. I love these snacks. Since I like to choose my own snacks, I use the shop tab in the upper left hand corner. I am able to purchase the snacks that I want in boxes of 6 and I am not tied into a subscription. Also, since I’m allergic to soy, I typed “soy” into the search tab and it brought up all the products with soy so I could trash them. They also offer some of their favorite products in sharing bags. I prefer the serving size packaging though. If you order 20 dollars worth of products, which is typically 3 boxes of 6 treats per box, the shipping is free.
Thanks for sharing about the Shop tab! I haven’t ordered in a few months, so that must be a new-ish feature. Looks like I need to get another box!
I don’t know if this is an update, but they made me rate my snacks first so that I kinda knew what I was going to get. They gave me a time limit of about 36hrs before I couldn’t change my preferences for the box.
I don’t like nuts so I excluded them from my snacks with only the occasional nut involving snack staying on my ‘try’ list because I’ve liked the description.
There’s also the ‘send soon’ function that I noticed appeared on the snacks that I had gotten in my box. I think if you click this, it will give even further advance but obviously only if the snack is in stock.
And I enjoyed all of my snacks barring the pho because it tasted like aniseed/fennel which I just don’t like.
Only thing for me is that there are a lot of almond based snacks. I don’t like almonds lol
I placed my first order so long ago, I honestly don’t remember if the rating was required then. Looks like I need to get another box soon so I can test out some of the new features you mentioned. Thanks for the info, Becky!
I ordered using your link! I saw the same deal on TV but I would rather give you the commission! Hope it works out well for me and thanks for the review
Aww, thanks, Angeli! That’s so sweet of you. I hope you love the snacks they send you!
My 12 year old daughter found this site and talked me into signing up because we would get a small free snack box. You needed to sign up for a recurring shipment but it says you can cancel at any time. My daughter chose her preferred snacks and I put in my visa information. A few days later I felt uncomfortable about the over-priced service and cancelled it. A very rude customer service representative “Risa” told me we could only have the “free” box if we hadn’t cancelled the recurring order. Well, that isn’t a free sample box is it? Instead of them going ahead and sending us the box and hoping we start ordering she was insulting for several emails and drove me here. My daughter is quite sad (and a little disillusioned, after all they offered us a free sample box). Avoid. So much easier and cheaper to just buy snacks yourself. Fresher too.
Thank you for your comment, Benjamin. I understand many people aren’t comfortable with recurring payments, but I do believe it’s standard for companies to only offer that first “free” sample as long as you’re subscribed; the “cancel anytime” assurance typically refers to anytime after you’ve received that free sample (yes, I realize this isn’t something brands make clear, but it’s something I’ve found to be true). As I mentioned in the review, the price is likely to be a deterrent for some. If your daughter still has her heart set on Graze- and if you’re willing to give the company another shot- I think many Walmart stores carry their snacks now.
I ordered and received the free sample box. While good, I thought 11.95 too much so I cancelled my subscription. They then offered a 2nd box for $5.95. I quickly rated many of the snacks as a trash or love. While I got some that were new and thus not rated, I have continued the snacks twice monthly. Now my husband loves them but can’t justify weekly. But I haven’t received any credit for free 5th box despite entering code. Their customer service seems to only respond when trying to cancel. Do you know where the free 5th box code is entered?
Elle
Hi, Elle! I’m so glad you and your husband found a way to make Graze work for you. I’m not sure about the free 5th box; all I’m familiar with is the free sample box. If you can’t through to customer service via email, I’d suggest reaching out to them on social media.