Have you been thinking of joining a snack subscription service? Before you do, be sure to read my completely honest Graze snack box review.
I’ve been receiving Graze snack boxes for several months now. Honestly, I still get so excited when I see the package in our mailbox because it combines two of my favorite things: food and mail.
I first signed up for Graze on a whim, without doing much research. That’s very unlike me; I usually comparison shop and read reviews before committing to something like this. Nevertheless, I jumped right in and I’ve ended up enjoying most every snack I’ve received.
Since I do appreciate research before making a purchasing decision, and because I have both positive and negative things to say about Graze, I decided to write an honest review of the service.
If you stick around to read this whole thing and decide Graze is something you want to try, I have a link at the bottom that’ll get you your first box for free.
My Completely Honest Graze Snack Box Review
The Facts
Graze, sort of like Rocksbox, is a subscription snack service. For $6.99, Graze will deliver a box of four single-serving snacks right to your mailbox; you can get eight snacks for $11.99. You can choose the delivery frequency that works for you: once a week, once every two weeks, or once every four weeks.
Graze has nearly 100 snack options, and they all offer some sort of health benefit: low calorie, high protein, low sodium, etc. Snacks include nuts and seeds, dried fruit, crackers, dips and dippers, and more.
The Good
I love that Graze gives me snacks that I would never try on my own. Heck, I’m not even sure I could purchase many of their ingredients locally. The snack options push me outside what I would normally consider my snacking comfort zone, but more often than not, I love what I get.
I also appreciate the pre-portioned aspect of Graze boxes. The snacks come in single-serve containers, so there’s no question how much you should be eating. Sure, I often want twice as much as what I’m given, but it’s nice to know how much I really need to have.
A few of the snacks I’ve tried and loved: roasted chili honey peanuts and almonds, kettlecorn kern pops, cinnamon pretzel, twist of black pepper popcorn, herby bread basket, zesty chili lime cashews.
The Bad
My two chief complaints about Graze are the price and the fact that you can’t choose your own snacks.
I get a delivery every four weeks; I’d get one more often, but $12 for eight snacks is so high ($1.50 a snack). I justify my subscription in two ways: 1. It really isn’t that much more money that what I’d pay if I ran to the vending machine in the teacher’s lounge and 2. the snacks are healthier than anything I’d buy at school, and I realize that healthy snack foods are often more expensive than junk.
Graze shows you a list of every snack they offer and gives you the opportunity to rate them. You can choose “trash” if you either don’t want the snack or received it and don’t want it again. Select “try” for any snacks you’d like to receive, and choose “like” or “love” when you enjoy something.